Намери приказка

сряда, 12 юни 2013 г.

Митове и бижута: Изумруд


Името на изумруда произхожда от древна персийска дума, достигаща до нас през корупцията на латинската "Smaragdus", гръцката "smaragdos" и старофренската "esmeralde ". Историята на изумруда е колкото впечатляваща, толкова и обемна. Древните са го почитали като символ на любов, прераждане и вечна младост. Заради богатия си зелен цвят, смарагдът напомня за пролет и е бил ценен поне през последните 4000 години от различни култури по целия свят. Египтяните го почитали като символ на плодовитостта и прераждането.
Зеленото било цветът на Римската богиня на красотата и любовта Венера, затова изумрудът бил нейния камък. Древногръцка легенда пък твърди, че бог Хермес написал законите на магията върху плоча от изумруд.
Римляните вярвали, че изумрудите с по-блед цвят не са узряли и с времето ще променят цвета си на по-дълбок и плътен. Древният римски учен Плиний бил толкова очарован от цвета на изумруда, че написал за него "Нищо не е по-наситено от зеленото на изумруда" и "Зрението се освежава и възстановява след взиране в камъка". Следвайки неговия съвет, император Нерон носел слънчеви очила със стъкла от изумруд, за да гледа гладиаторите.
Твърди се, че изумрудът дава свръхестествени способности на притежателя си за предсказване на бъдещи събития. Изненадващо разнообразие от качества се приписват на този красив камък. Сред тях, изумрудът се смята за средство за подобряване на паметта и засилва умствените способности. Жените пък вярвали, че ако носят камъка, ще са имунизирани срещу епилепсия.
В Индия обичали толкова много изумруда, че издълбавали свещени текстове по повърхността му и го носели като талисман.
Според библейското учение, от веждата на Луцифер, когато бил отлъчен от Рая,паднал изумруд, който после се превърнал в Светия Граал.
Въпреки че мнозина възприемат Колумбия като източник на най-добрите изумруди, страната на произход невинаги е гаранция за качество. Бразилия, Замбия, Зимбабве, Афганистан и Русия също имат качествени камъни.
Изключителната рядкост на прозрачния изумруд е причина да се позволяват примеси. Те са като отпечатък, който придава на всеки изумруд индивидуалност. Наричани са градина от френското "jardin".
Пукнатини и недостатъци по камъка се запълват с масло, за да се минимализира тяхната видимост. Почистването с ултразвук може да премахне или развали олиото, правейки недостатъците видими.
(На снимката: Тиара с диаманти и изумруди, която е била в колекцията на Принцеса Катарина Хенкел фон Донерсмарк)

Няма коментари:

Публикуване на коментар