Намери приказка

сряда, 12 юни 2013 г.

Кралица Мари от Румъния и нейното сърце


Румънската кралица Мари (Мари Александра Виктория, позната като Принцеса Мари от Единбург, 29.10.1875 – 18.07.1938) е Кралица консорт на Румъния от 1914г до 1927г, съпруга на Фердинанд от Румъния.
Родена на 29 Октомври 1875г в Ийстуел Парк, Кент, като най-голямата дъщеря на Принц Алфред, Дук на Единбург и Дукеса Мария Александрова от Русия. Нейният баща е вторият по големина син на Кралица Виктория и Принц Албърт. Майка й е единствената оцеляла дъщеря на Александър ІІ от Русия.
В своята младост, Принцеса Мари е смятана за подходяща партия за брак на крале и благородници в цяла Европа. Първият й братовчед, Принц Джордж от Уелс, по-късно Крал Джордж V от Великобритания, се влюбва в нея  и й предлага брак. Бащите на двамата одобряват този съюз, но майките – не. Майката на Мари не одобрявала кралското семейство на Великобритания, а майката на Джордж не харесвала германците, така че идеята за брак била отхвърлена. Преди Мари да открие някой друг подходящ за сърцето и ранга й, нейната майка открива Фердинанд от Румъния, който е отгледаният в Германия племенник на Краля на Румъния.
Принцеса Мари се жени за Принц Фердинанд от Румъния, племенник на Крал Карол І от Румъния, в Зигмаринген, Германия, на 10 януари 1893. Булката е седемнадесетгодишна, а младоженецът – с десет години по-възрастен от нея. Бракът, от който се раждат три дъщери и трима синове, не е бил щастлив. Кореспонденцията на кралицата с нейният дългогодишен таен любим, американския танцьор Луи Фулър, разкрива ненавистта, която прераства в отвращение, което тя изпитва към съпруга си.
Най-младите деца на двойката – Илеана и Мирцея, са родени след като Мари среща другият си дългогодишен любовник Барбу Стърби. Историците се съгласяват, че Стърби е баща на принцеса Мирцея, която има кафяви очи като него, за разлика от сините на Мари и Фердинанд. Бащинството на Илеана е спорно, както и на втората дъщеря на Мари – Мария, позната като Миньон, бъдещата кралица на Югославия. Най-вероятно, за да се избегне скандал, Крал Фердинанд признава бащинство и на трите деца.
През 1897, Мари започва афера с лейтенант Зизи Кантакудзене. Аферата се превръща в скандал и бива прекратена бързо от Крал Карол І. През есента на 1897г, обаче, по време на пика на скандала, Мари забременява. Отива при майка си в Кобург, където ражда дете, което изчезва от историята. Предполага се, че детето или е родено мъртво, или веднага е дадено в сиропиталище. Каквато и да е истината – Мари я отнася в гроба си.
През 1914г Карол І умира и Фердинанд се възкачва на трона на Румъния. Мари тогава става Нейно Величество Кралицата на Румъния. Заради Първата световна война, не са короновани като Крал и Кралица до 1922г.  Мари се превръща в румънски патриот и нейното влияние в страната е голямо. А.Л.Ийстърман пише, че Крал Фердинанд е бил спокоен, тих човек, без особен характер, а Кралица Мари е била тази, която е управлявала Румъния, не той.
Присъединява се към Червения кръст по време на войната и написва дори книга "Моята страна", за да събира средства за Червения кръст. Но това не е едно от най-забележителните й постижения. Половината страна е завладяна от германската армия и Мари, заедно с група от военни съветници , създават план, чрез който румънската армия, вместо да се оттегли в Русия, избира един триъгълник от Румъния, в който остава и се бие. Дори осигурява американски заем, чрез Луи Фулър, за войската си.
След края на войната целта на Румъния пред Великите сили е да си осигури населяваните от румънци територии от вече разбитата Австро-Унгарска империя  и Руската империя, така обединявайки румънски говорящите в една страна. Когато румънската делегация за съюзите на Бесарабия, Буковина и Трансилвания се проваля, Кралица Мари отпътува за Франция. Тя обявява на всеослушание: "Румъния има нужда от лице и аз ще бъда това лице!", знаейки добре, че пресата е уморета от дългите и отегчителни преговори, и би се зарадвала на обянието и чара на едно кралско посещение. Пристигането на, така наречената, Кралица Воин е международна медийна сензация. Като директен резултат от нейнота харизматична интервенция, Румъния постига целта си и успешно разширява територията си с 60 %, добавяйки към тях Бесарабия, Буковина, Трансилвания, Банат, Кришана и Марамуреш.
След смъртта на съпруга си през 1927г, Кралица Мари оства в Румъния, пише книги и мемоари. Умира в замъка Пелеш на 18 юли 1938г и е погребана до съпруга си в Манастира Куртеа де Аргеш. Според нейната воля, сърцето й се съхранява манастир в двореца в Балчик, който тя е построила. През 1940г, когато Балчик и останалата част от Южна Добруджа са върнати на България, сърцето на Кралица Мари е преместено в Замъка Бран. През 1968г комунстически партизани оскверняват мраморния саркофаг, в който се съхранява сърцето й. Сребърните ракли, в които се съхранявало то, са преместени в Букурещ и сега се намират в Националният исторически музей на Румъния, както и самото сърце. Съхраняването на сърцето в музей, пък макар и да не е изложено на показ, продължава да бъде спорен въпрос.
Замъкът Бран, познат и като Замъкът на Граф Дракула, е бил предпочитаният дом на Кралица Мари през първата част на двадесети век, а артефактите, с които е избрала да бъде заобиколена, могат да бъдат видяни и до днес.
Преди няколко години, когато Алената Принцеса посети това прочуто място, за съжаление, наследникът на Мари тъкмо бе реституирал замъка и всички артефакти бяха прибрани, а самият замък – подготвяха го за ремонт. Но каквото и да се е случило днес със замъка – посетете го, посетете и Румъния, защото ще останете много приятно изненадани от красивата архитектура, от Замъкът Пелеш с неговите невероятни рисунки и дърворезби, напълно обзаведен, от Замъка на Граф Дракула и Кралица Мари, от Музея на селото, от Черната църква в Брашов, от парижката атмосфера на Букурещ. Има какво да се види там и преживяването ще е незабравимо!

Няма коментари:

Публикуване на коментар